Arama

İletişim Bilgileri

Tel:0442 31715 77

0530 662 52 15

Faks:0442 317 15 78

Adres:Solakzde Mah.

Solakzade Cami yanı

No:9 Palandöken /Erzurum

email:palandoken@diyanet.gov.tr

Yaz Kur'an Kursları

 

Kutlu Doğum Haftası

PALANDÖKEN MÜFTÜLÜĞÜ KUR’AN KURSLARINDA OKUYAN ÖĞRENCİLER ARASINDA HADİS EZBERLEME YARIŞMASI DÜZENLEDİ

      Palandöken İlçe Müftülüğü Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Yenişehir Kız Kur’an Kursu Konferans Salonunda 14 Nisan 2011 Perşembe günü Palandöken Müftülüğüne bağlı 9 Kur’an Kursunda okuyan öğrenciler arasında Hadis ezberleme yarışması düzenledi. Kur’an Kurslarında eğitim-öğretim gören 650 Öğrenciye Hadis Ezberleme yarışması için 1 ay öncesinden dağıtılan 40 Hadis kartelâsı kaynak gösterildi. Daha önceden kurs yöneticileri tarafından belirlenen 9 Kur’an Kursunu temsilen 9 öğrenci yarışmaya katıldı. Halkın büyük ilgi gösterdiği yarışmada konuşma yapan Palandöken Müftüsü Mustafa BAYTAR, “Kutlu Doğum Haftası vesilesiyle bütün okullarımızda ve Kurslarımızda çocuklarımızın diliyle Peygamber Efendimizi anlatan şiir ve kompozisyon yarışmaları ile beraber Kur’an Kurslarımızda okuyan öğrenciler arasında 40 Hadis ezberleme ve Efendimizin hayatını anlatan Siyer yarışmaları tertipledik. Amacımız Efendimizin güzel sözlerinden 40 Hadis ezberletmek ve onun hayatını anlatmak üzere Peygamber Efendimizi gençliğimize ve yavrularımıza tanıtıp sevdirmektir. Çünkü Efendimiz çocuklarınıza ve gençlerinize Peygamberini ve Kur’an-ı sevdirin buyuruyor.” diyerek başarılı olan öğrencilerin isimlerini açıkladı. Yarışmada Yenişehir Kız Kur’an Kursu’ndan Mehtap TAŞCI birinci, Piralibaba Kur’an Kursu’ndan Tülay TAŞ ikinci ve Muhammed Sıddık  Kur’an Kursu’ndan Zeynep ODUN üçüncü oldu. Dereceye giren öğrenciler Palandöken Müftüsü Mustafa BAYTAR tarafından bir miktar para, başörtüsü, kitap ve çeşitli hediyeler ile ödüllendirildi.  

PALANDÖKEN MÜFTÜLÜĞÜ 3.500 KİŞİYE KUTLU DOĞUM AŞI DAĞITTI

      Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Palandöken Müftülüğü Solakzade Camii bahçesinde iki ayrı çadır kurarak Cuma Namazı çıkışı 3.500 kişiye Kutlu Doğum Aşı dağıttı. Vatandaşların yanı sıra Palandöken Kaymakamı Şenol ESMER, Belediye Başkanı Orhan BULUTLAR ve çok sayıda daire amiri katıldı. Daha önceden özel bir yemek firmasına hazırlatılan 3.500 kişilik etli pilav, aşure ve ayrandan oluşan Kutlu Doğum Aşı 15 Nisan 2011 tarihinde Cuma namazı çıkışında vatandaşlara ikram edildi. Palandöken Müftüsü Mustafa BAYTAR, Kutlu Doğum aşının “Peygamber Sofrası” hükmünde olduğunu söyledi. BAYTAR, Kutlu Doğum Aşına vatandaşların ilgi göstermesinin ve izdiham yaşanmamasının örnek olduğunu söyledi. Ayrıca Cuma namazından önce Mevlidi şerif ve ilahiler okundu. Mevlidi şerif-in ve daha önceden Kur’an Kurslarımızdaki öğrencilerimiz tarafından okunan hatm-i şerif’lerin  duası Palandöken Müftüsü Mustafa BAYTAR tarafından yapıldı.

PALANDÖKEN MÜFTÜLÜĞÜNÜN DÜZENLEDİĞİ ‘KAREKTER EĞİTİMİNDE HZ. PEYGAMBERİN ÖRNEKLİĞİ’ KONULU KONFERANS BAYANLAR TARAFINDAN YOĞUN İLGİ GÖRDÜ
    

      Palandöken Müftülüğü Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi Salonunda  kadınlara yönelik düzenlediği “Karekter Eğitiminde Hz. Peygamberin Örnekliği” konulu konferans bayanlardan yoğun ilgi gördü. Program Yenişehir Kız Kur’an Kursu Öğreticisi Nefise KIYICI’nın  Kur’an-ı Kerim tilavetiyle   başladı. Programın açılış konuşmasını yapan Palandöken Müftüsü Mustafa Baytar, tüm katılımcıların Kutlu doğum Haftasını kutlayarak  “Kutlu Doğum Haftası münasebeti ile en önemli konu ne ise tespit ediliyor ve o konular etrafından peygamber Efendimiz (s.a.v) tanıtılmaya çalışılıyor.” dedi.         Diyanet İşleri Başkanlığının tespit ettiği konu olan “Peygamberimizin Merhamet Eğitimi” konusunu işleyecek konferanslar düzenlediklerini söyleyen BAYTAR, 1989 yılından bu yana Kutlu Doğumun Kutlanmasıyla Diyanet İşleri Başkanlığının bir ilke imza attığını söyledi. Sadece bayanların katıldığı programda Baytar, peygamberimizin kadın’a verdiği önemi anlatarak bayanların erkeklere nazaran daha merhametli olduğunu söyledi.         Palandöken Müftüsü Mustafa Baytar’ın konuşmasının ardından “Merhamet” konulu sinevizyon gösterimi sunuldu ve peygamber efendimiz üzerine söylenilen ilahiler Yenişehir Kız Kur’an Kursunda okuyan Kırgız uyruklu öğrenciler tarafından okundu. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel İlköğretim  Din Kültürü ve Ahlak bilgisi Eğitimi Bölümü Öğretim Üyelerinden Yard. Doç. Dr. Z. Şeyma Arslan  “Karekter Eğitiminde Hz. Peygamberin Örnekliği” konulu bir konuşma yaptı. Program sonunda Palandöken Müftülüğüne bağlı 9 Kur’an Kursundaki öğrenciler arasında düzenlenen kompozisyon ve şiir yarışmalarında başarılı olan öğrencilere bir miktar para ve çeşitli hediyeler verilerek ödüllendirildiler.  

 KUTLU DOĞUM AŞI

      Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Palandöken .Müftülüğümüz  Solakzade Camii bahçesinde iki ayrı çadır kurarak Kutlu Doğum Aşı dağıttı. Daha önceden özel bir yemek firmasına hazırlatılan 3.000 kişilik pirinç pilavı, haşlama et ve ayrandan oluşan Kutlu Doğum Aşı 16.04.2010 tarihinde Cuma namazı çıkışında vatandaşlara ikram edildi. Ayrıca Cuma namazından önce Mevlidi şerif ve ilahiler okundu. Mevlidi şerif-in ve daha önceden Kur’an Kurslarımızdaki öğrencilerimiz tarafından okunan hatm-i şerif’lerin  duası Palandöken Müftümüz Mustafa BAYTAR tarafından yapıldı.


BAYANLAR PROGRAMI

      Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi Salonunda Kutlu Doğum Haftası nedeniyle Bayanlara yönelik  program gerçekleştirildi. Yapılan Programa Kur’an tilavetiyle  Abdulkadir ŞEHİTOĞLU ve 2010 yılı Kur’anı Kerimi ve Mealini güzel okuma yarışmasında Bölge 1. si olan görevlimiz Cemaliye Camii İmam-Hatibi Ali TURHAN  katıldı. Programa katılanlara  çok sayıda yapay ve canlı gül dağıtıldı. Halkımızın büyük ilgi gösterdiği programda Kur’an Kursu öğrencilerimiz, Hz. Vahşi ve Veysel Karani Hazretleri’nin hayatlarını anlatan piyesi sahneye koydu. Ayrıca Müftülüğümüz tarafından getirtilen özel ekip Semazen gösterisinde bulundu. Program sonunda Müftülüğümüze bağlı 8 Kur’an Kursundaki öğrencilerimiz arasında düzenlenen hadis ve Siyer-i Nebi bilgi yarışmalarında başarılı olan öğrencilerimizden 1. lere altın, 2. ve 3. lere bir miktar para verilerek ödüllendirildi.   


KONFERANS

      Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi Konferans Salonunda Kutlu Doğum Haftası nedeniyle Konferans gerçekleştirildi. Yapılan Konferansa günün anlam ve önemini anlatmak için Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hasan Kamil YILMAZ konuşmacı olarak, Kur’an tilavetiyle de Abdulkadir ŞEHİTOĞLU katıldı. Programa katılanlara Peygamber Efendimizin hayatını anlatan Siyeri Nebi, 40 Hadis kartelası, Kur’andan 40 Dua, 40 ayet Kartelası, çok sayıda yapay ve canlı güller dağıtıldı. Program sonunda İlköğretim, Lise ve Kur’an Kursları arasında düzenlenen şiir ve Kompozisyon yarışmasında dereceye giren 18 öğrenciden 1.lere çeyrek altın 2. ve 3. lere bir miktar para verilerek ödüllendirildi. Müftülüğümüz Hizmetlerinde katkıları olanlara Peygamber Efendimizin şeceresinden oluşan birer  adet tablo ve çeşitli hediyeler verilerek teşekkür edildi. Ayrıca konuşmacı olarak katılan Prof.Dr.  Hasan Kamil YILMAZ ve Kur’an tilavetiyle katılan Abdulkadir ŞEHİTOĞLU’na da plaket ve hediyeler verildi.


KAN BAĞIŞI

      Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Palandöken Müftülüğümüz Kur’an Kursu öğrencileri ve Öğreticileri arasında Kızılayla ortaklaşa kan bağışı kampanyası düzenledi. Öğrencilerimizin büyük ilgi gösterdiği kampanyada yaklaşık 50  ünite kan toplandı.


FİDAN DİKİMİ

      Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Palandöken Müftülüğümüz tarafından,  Palandöken İlçemize bağlı Abdurrahman Gazi Türbesi’nin hemen altında “Kutlu Doğum Hatıra Ormanı” oluşturarak iki ayrı organizasyonla toplam 500 adet fidan dikimi yapıldı. 19.04.2010 tarihinde Müftülüğümüze bağlı Kur’an Kurslarındaki Eğitim Öğretim gören 550 Öğrencimizle ve 24.04.2010 tarihinde de Kur’an Kursu Öğreticileri, İmam-Hatipler ve Müezzin Kayyım görevlilerimizle Fidan dikimini gerçekleştirdik. Ayrıca Fidan dikiminin ardından Kur’an Kursu Öğrencileri ve görevlilerimize Müftülüğümüzce çeşitli ikramlarda bulunuldu.


HADİS YARIŞMASI

      Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Palandöken Müftülüğümüz  Yenişehir Kız Kur’an Kursu Konferans Salonunda  Müftülüğümüze bağlı Kur’an Kursu öğrencileri arasında Hadis yarışması düzenlendi. Kur’an Kurslarımızda Eğitim Öğretim Gören 550 Öğrenciye 1 ay öncesinden dağıtılan 40 Hadis kartelası kaynak gösterildi. Daha önceden Kurs Yöneticileri tarafından belirlenen  8 Kur’an Kursunu temsil eden 8 öğrenciden 1.ye altın 2.ve 3.ye bir miktar para ve diğer öğrencilere de Başörtüsü ve Peygamber Efendimizin Şeceresinden oluşan birer tablo ödül olarak verildi.


SİYER-İ NEBİ BİLGİ YARIŞMASI

      Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Palandöken Müftülüğümüz  Yenişehir Kız Kur’an Kursu Konferans Salonunda Müftülüğümüze bağlı Kur’an Kursu öğrencileri arasında öğrencilerin Peygamber Efendimizin hayatını daha iyi anlamalarını sağlamak hem de halkımızın bu konuda bilinçlenmesi amaçlanarak, Peygamber Efendimizin hayatıyla ilgili bilgi yarışması düzenlendi. Kur’an Kurslarımızda Eğitim Öğretim Gören 550 Öğrenciye 1 ay öncesinden dağıtılan Peygamber Efendimizin Hayatını anlatan Siyeri Nebi kitabı kaynak gösterildi.. Daha önceden Kurs Yöneticileri tarafından belirlenen  8 Kur’an Kursunu temsil eden 16 öğrenciden 1.ye altın 2. ve 3.ye bir miktar para ve diğer öğrencilere de Başörtüsü ve Peygamber Efendimizin Şeceresinden oluşan birer tablo ödül olarak verildi.


ZİYARETLER

      Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Palandöken Müftülüğümüz, Palandöken Müftümüz Mustafa BAYTAR başkanlığında; Müftülük Vaizi, Camii görevlilerimiz, bayan ve erkek Kur’an Kursu öğreticilerimizden oluşan heyet Kamu Kurum Kuruluşları, çocuk Yetiştirme Yurtları, Huzurevleri, Şehit ve Gazi Aileleri ziyaret edilerek çeşitli hediyeler verildi.  


CAMİ DERNEKLERİMİZE VE GÖREVLİLERİMİZE ŞECERE DAĞITIMI

      Müftülük hizmetlerinde katkıları olan Camii Derneklerimize ve Tüm görevlilerimize Peygamber Efendimizin şeceresinden oluşan birer tablo hediye edilerek katkılarından dolayı teşekkür edildi.
 

Hizmet Standartları

Hava Durumu

ERZURUM

Ziyaretçi Sayısı

Bu Gün195
Dün254
Bu Hafta955
Bu Ay4541
Tümü301300

2016 Ramazan