Arama

İletişim Bilgileri

Tel:0442 31715 77

0530 662 52 15

Faks:0442 317 15 78

Adres:Solakzde Mah.

Solakzade Cami yanı

No:9 Palandöken /Erzurum

email:palandoken@diyanet.gov.tr

Yaz Kur'an Kursları

 

Ramazan Ayı

Kadınların Teravih Namazını Camilerde Rahatça Kılabilmeleri İçin İmam Hatipler Uyarıldı


Palandöken  Müftüsü Mustafa Baytar, Ramazan'da Kadın Cemaatin DahaRahat İbadet Edebilmesi İçin Camilerde Bayanlara Mahsus Mekânların Daha Geniş ve Aydınlık Olması İçin İmam Hatiplere Çağrıda Bulundu.
Palandöken Müftüsü Mustafa Baytar, Ramazan'da  kadın cemaatin daha rahat ibadet edebilmesi için camilerde bayanlara mahsus mekânların daha geniş ve aydınlık olması için imam hatiplere çağrıda bulundu.

Ramazan'a sayılı günler kaldı. Kadınların teravih namazlarınırahat ve huzurlu ortamda kılabilmesi için camilerde hazırlıklartamamlandı.

Kadınların Ramazan süresince teravih namazına katılımlarının sağlanması ve aydınlık bir ortamda dini vecibelerini yerine getirmeleri için imam hatipler uyarıldı.

Palandöken Müftüsü Mustafa Baytar, Ramazan öncesinde imam hatiplere cami hazırlıklarınıtamamlamalarını istedi. Müftü Baytar, özellikle kadın cemaatin camiye  rahatça girip çıkabilmeleri ve namaz kılabilmeleri için gereken tedbirlerin alınması için tebligat yayınladı.

Ramazan'ın birlik ve rahmet ayı olduğuna işaret eden Müftü Baytar, "Ramazan'da dini vecibeleri toplum olarak daha çok yerine getiriyoruz. Camilere daha çok erkek cemaat gittiği için bazı camilerde kadınlaranamaz için yer bulunamıyor. Ramazan'da bu sıkıntıyı giderebilmek için önceden cami personelini bu konuda uyardık. Bayan kardeşlerimiz Ramazan ayı süresince camilerde rahatça, geniş ve aydınlık mekanlarda teravih namazlarını kılabilecek. Bu konuda gereken hassasiyet sonuna kadar gösterilecek." dedi.

Teravih Ve Vakit Namazlarınıza Çocuklarınızla GelinErzurum Palandöken Müftüsü Mustafa BAYTAR, camilerde Ramazan hazırlıklarının tamamlandığını açıkladı. Müftü BAYTAR, bu Ramazan’da kadın ve çocuklara cami teşviğine önem verdiklerini söyledi.Ramazan ayına sayılı günler kaldı. Palandöken Müftülüğü, bütün camileri elden geçirdi. 8 caminin halıları değiştirilirken, Palandöken Belediyesi'nin desteği ile camilerin temizliği yapıldı. Teknik aksamlardaki arızalar giderilip, Ramazan öncesinde imam açığı bulunan bütün camilere imam ataması yapıldı.     Palandöken Müftüsü BAYTAR, vatandaşların huşu ve huzur içerisinde Ramazan ayını idrak edebilmeleri için bütün imkânların seferber edildiğini söyledi.BAYTAR, Ramazan ayı süresince bütün camilerde emekli il müftüleri, Diyanet ihtisas merkezinden hatipler ile imam hatiplerin vaaz vereceğini ifade etti. Mütfü BAYTAR, 30 camide ise bayanlara yönelik hafize ve kadın imam hatiplerin mukabele ve hatim okuyacaklarını da dile getirdi."ÇOCUKLARIMIZLA CAMİYE GİDELİM"Ramazan ayında, kız ve erkek çocuklarının camiye alıştırılmasının önemine de değinen Palandöken Müftüsü Mustafa BAYTAR, cami imam hatipleriyle vatandaşlardan namaza gelip yaramazlık yapan çocuklara karşı hoşgörülü olmaları çağrısında bulundu. 

   Müftü BAYTAR, gelecek adına çocukların camiye alıştırılmasının büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Vakit namazları ve teravih namazlarına ebeveynlerin, çocuklarının ellerinden tutarak camiye gitmelerini isteyen BAYTAR, "Camiye giderken, 'Çocuğum yaramazlık yapar' endişesine kapılmadan ebeveynler çocuklarıyla camiye gitsin. Çocuk yaşta camiye ve namaza alışan çocuklarımız büyüyünce de bu güzel ibadetleri terketmiyor." diye konuştu. Müftü MUSTAFA BAYTAR, kadınların normal zamanlarda sunulan din hizmetlerinden geri kaldığını ifade etti. BAYTAR, Ramazan süresince kadınlara camilerin en güzel ve rahat yerlerinden olan mahfillerin tahsis edildiğini kaydetti.

 Kadınlara yönelik camilerde bayan din görevlilerinin hatim okuyacağına da değinen Müftü BAYTAR, "Camilerin mahfilleri Ramazan süresince hanım kardeşlerimize tahsis edildi. Amaç, hanım kardeşlerimizin rahat bir mekanda namaz kılmalarını temin edebilmek." diye konuştu."JET İMAMLARA MÜSAMAHA YOK"Vatandaşların teravih namazlarını huşu içerisinde kılabilmesi için imam hatiplerin uyarıldığını ve Ramazan öncesinde hizmet içi eğitiminden geçirildiğini de hatırlatan Müftü baytar, "İmamlarımız, teravih namazını kıldırırken tadil-i erkana riayet edecekler ve hızlı namaz kıldırmaktan kaçınacaklar. Teravih namazlarında zamm-ı sure olarak namaz sureleri okunacak. Teravihnamazını hızlı kıldıran imamlara müsamaha edilmeyecek. Vatandaşlarımız, namazlarını huşu içerisinde rahatça kılabilecekler." şeklinde konuştu

Kavga, Orucun Sevabını Azaltıyor
Erzurum merkez Palandöken Müftüsü Mustafa Baytar, Ramazan ayında sudan bahanelerle artan kavgaların toplum huzurunu bozduğunu ve bunun da tutulan orucun sevabını azalttığını söyledi.
 

Erzurum merkez Palandöken Müftüsü Mustafa Baytar, Ramazan ayında Sudan bahanelerle artan kavgaların toplum huzurunu bozduğunu ve bunun da tutulan orucun sevabını azalttığını söyledi. Müftü Baytar, oruç tutmanın aç kalmak değil, nefsi terbiye etmek olduğunu belirterek, "Oruç sabır demektir. Oruçlu kavgacı olmaz. " dedi.

Sabır ve şükür ayı Ramazan'da kavganın yeri olmadığı belirtildi.Palandöken Müftüsü Mustafa Baytar, iftar vaktinin uzun olması ve havaların da aşırı sıcak gitmesi bahanesiyle toplumda kavgaların artış göstermesinin üzüntü verici olduğunu kaydetti. Müftü Baytar, oruçlu halde kavga etmenin, başkalarını incitmenin orucun sevabını azalttığını belirtti. Ramazan ayının nefsi terbiye ayı olduğuna işaret eden Müftü Baytar, "Ramazanda Müslüman kavga etmez. Ramazan nefsi terbiye sezonudur. Oruçlu kişi tartışmaz, gönül kırmaz ve başkalarını incitmez. Oruçluyum diyerek kavga ve tartışma ortamından uzak durur. Çünkü oruç mideyi boş tutmak değil, kişinin nefsini terbiye etmesidir. Orucun hikmetleri kişiye sabrı ve nefse terbiyeyi sağlar. " diye konuştu.

Araçlarıyla trafiğe çıkanların sıkça kavga ettiğini ya da tartıştığına da vurgu yapan Palandöken Müftüsü Mustafa Baytar, "Sürücülerin yoğun trafikte sinirleri gerginleşebilir. Oruç olduğunu hatırlayıp ibadet haleti ruhiyesi içinde olduğunu hissedip 'Rabb'ime söz verdim, orucum' deyip tartışmalardan uzak durması lazım.İftar vakti çok da aceleci olmamak gerek. İki dakika sonra iftar açılsa sakınca yoktur. Başkalarını rencide ettiğimizde, kırdığımızda orucun sevabında azalma olacaktır. Unutulmamalı ki Ramazan ayı kişinin nefsini manevi revizyondan geçirdiği bir sezondur. " hatırlatmasında bulundu.

 

Hizmet Standartları

Hava Durumu

ERZURUM

Ziyaretçi Sayısı

Bu Gün195
Dün254
Bu Hafta955
Bu Ay4541
Tümü301300

2016 Ramazan